—
Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.
—
Najlepsze komponenty znanych producentów z listy Tier 1
—
Profesjonalna i kompleksowa obsługa
—
Najlepsze finansowania dostępne na rynku
Aby inwestycja w panele słoneczne była opłacalna, trzeba wiedzieć, ile energii wytwarza instalacja fotowoltaiczna o konkretnych parametrach. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat. Dzięki nim z łatwością zrozumiesz, ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna i jakimi czynnikami jest to uwarunkowane. Jeśli chcesz obliczyć, ile możesz zaoszczędzić na prądzie dzięki instalacji PV – sprawdź nasz niezawodny kalkulator fotowoltaiki.
Coraz więcej Polaków wie, co to jest fotowoltaika, dlatego chce samodzielnie produkować energię poprzez montaż paneli słonecznych na dachu czy gruncie. Wydajność instalacji i to ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny, zależy od wielu czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania inwestycji.
Fotowoltaika pozwala korzystać z nieograniczonych zasobów energii słonecznej i przekształcać ją na prąd, którym zasilane są domowe urządzenia. O tym, ile energii wytwarza instalacja fotowoltaiczna, decyduje wydajność, czyli m.in. nasłonecznienie, choć akurat warunki w całej Polsce są stosunkowo podobne. Nie ma województwa czy regionu, w którym nasłonecznienie byłoby zbyt mało intensywne, aby fotowoltaika dla domu była nieopłacalna. Nie zmienia to faktu, że projektując instalację słoneczną, trzeba brać pod uwagę położenie geograficzne i parametry nasłonecznienia. Ta wiedza pozwala wdrażać zróżnicowane, optymalnie dopasowane rozwiązania na całym świecie.
To, ile prądu z instalacji fotowoltaicznej udaje się wyprodukować w domowym czy firmowym budynku, zależy też od efektywności i jakości działania urządzeń tworzących instalację. Są to przede wszystkim:
Im lepszy sprzęt, tym wydajniejsza i stabilniejsza praca całego systemu. Przekłada się to bezpośrednio na ilość uzyskania energii z instalacji fotowoltaicznej. Inwestorzy są zachęcani do kupowania urządzeń klasy premium nie tylko ze względu na wydłużony okres gwarancyjny czy pełne wsparcie serwisowe – podstawowym argumentem jest technologia, która zapewnia wysoką sprawność w pozyskiwaniu energii.
Warto wiedzieć, ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny wybranej firmy – na szczęście te informacje są powszechnie dostępne i badane przez niezależne instytuty. Co do zasady, moduły monokrystaliczne są wydajniejsze od polikrystalicznych, co przekłada się na ich wyższą cenę. Najnowocześniejsze rozwiązania na rynku zapewniają sprawność na poziomie 20-25%, a to oznacza, że w standardowych, optymalnych warunkach pojedynczy panel potrafi wykorzystać nawet do ¼ padającego na jego powierzchnię promieniowania słonecznego. To sporo, jeśli wspomnimy, że pierwsze moduły fotowoltaiczne osiągały sprawność zaledwie kilku procent, w związku z czym ich zastosowanie na szeroką skalę było przez lata nieopłacalne.
Aby ilość energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną była optymalna, trzeba ją też prawidłowo zaplanować i założyć, mocując panele pod odpowiednim kątem względem słońca. Ważna jest też konserwacja i ochrona przed uszkodzeniami.
Chcąc sprawdzić, ile energii można uzyskać z instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę najlepsze warunki do wydajnej pracy urządzeń. Przyjmuje się, że nawet do 80% energii słonecznej produkowanej jest między majem a wrześniem, w przeważającej mierze latem. W ciągu całego roku w Polsce odnotowuje się około 1600 słonecznych godzin, wahania zależą od czynników atmosferycznych. Najlepszym momentem w ciągu dnia jest południe – wówczas ilość energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną jest największa.
Lato to najlepsza pora roku dla pracy paneli fotowoltaicznych. Gdy dni są najdłuższe, instalacja pracuje nawet do kilkunastu godzin dziennie – co wpływa na wartość tego, ile prądu wyprodukuje panel fotowoltaiczny. Produkcja pokrywa bieżące zapotrzebowanie, a nadwyżki odprowadzane do sieci przydają się szczególnie nocą i zimą.
Ile energii wytwarza instalacja fotowoltaiczna w chłodniejszym okresie? Zimowe dni są krótkie i pochmurne. Stosunkowo rzadko możemy mówić o słonecznej pogodzie, ale i wtedy produkcja jest możliwa. Prosumenci energii nie martwią się jednak o dostępność prądu, ponieważ odbierają zgromadzone latem nadwyżki z ogólnej sieci. Co ciekawe, niskie temperatury sprzyjają dobrej pracy paneli fotowoltaicznych, których działanie jest mniej wydajne w upały.
Wciąż nie udzieliliśmy konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile pozyskuje się prądu z instalacji fotowoltaicznej. Trudno jednak ją znaleźć, skoro wszystko zależy od wielkości instalacji. To naturalne, że ilość prądu, jaką wyprodukuje przydomowa elektrownia fotowoltaiczna 10 kW, jest mniejsza niż w przypadku farmy słonecznej, na której terenie setki, a nawet tysiące modułów dają potężne możliwości ekologicznej produkcji prądu. Fotowoltaika dla firm lub gospodarstw domowych powinna zawsze być projektowana pod kątem indywidualnego zapotrzebowania.
Sprawdź, ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny, oceniając:
Uznaje się, że w warunkach nasłonecznienia charakterystycznych dla Polski każde 1000 Wp (1 kWp) mocy instalacji pozwala wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli więc zainwestujesz w instalację o mocy 4,5 kWp, wyprodukujesz około 4500 kWh.
Biorąc pod uwagę jak działa fotowoltaika, inwestycję w instalację nadal należy uznawać za opłacalną. Podstawą jest jednak dobór wielkości systemu (jego mocy) do potrzeb w danym budynku. Dzięki temu ilość energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne w całości pokryje zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości.