—
Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji
—
Najdłuższa gwarancja urządzenia na rynku
—
Profesjonalna i kompleksowa obsługa w języku polskim
—
Najlepsze finansowania dostępne na rynku
Chcesz odciąć się od stale rosnących cen paliw stałych (tj. węgiel, gaz, drewno)? Najtańszą formą ogrzewania domu, a w dodatku w 100% bezobsługowym systemie na rynku jest pompa ciepła. Wybierz swoje urządzenie i przestań martwić się o ciepło w swoim domu. W naszej ofercie znajdziesz pompy ciepła wiodących producentów: Buderus, Panasonic, Fox Air.
Regulamin promocji "Eco Heat PC"
Regulamin promocji "Pakiet 3 Przeglądów Instalacji"
Regulamin promocji "Bon o wartości 1500 zł na zakup pompy ciepła"
Miedziany wymiennik (parownik) za pomocą wentylatora odbiera ciepło z przepływającego powietrza, dzięki czemu podnosi nieznacznie temperaturę czynnika roboczego krążącego wewnątrz pompy ciepła. Dzięki temu czynnik zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy.
Sprężarka pompy ciepła zwiększa ciśnienie czynnika roboczego i jego temperaturę. Czynnik jest gotowy do oddania energii.
Czynnik roboczy o podwyższonej temperaturze trafia do skraplacza, gdzie oddaje swoją energię wodzie, podgrzewając ją.
Po oddaniu energii czynnik roboczy ochładza się i następuje jego skroplenie. Następuje jego rozprężenie. Czynnik z powrotem trafia do parownika.
Dofinansowanie do pomp ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych kierowane do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, realizowane po spełnieniu założeń programu.
Rosnące ceny ogrzewania obiektów mieszkalnych i firmowych popychają współczesną technologię do poszukiwania nowych rozwiązań, które będą w stanie obniżyć je choćby o odrobinę. Odpowiedź od całkiem niedawna stanowią pompy ciepła, które, oczywiście przy prawidłowej eksploatacji, mogą skutecznie zmniejszyć koszt ogrzewania nawet do zera. Pomaga w tym oczywiście dofinansowanie eko heat.
Instalacja pompy ciepła to również jedno z niewielu aż tak ekologicznych rozwiązań, dzięki któremu oszczędza się fundusze przeznaczone na ogrzewanie, przy marginalnym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. Urządzenia o wysokiej sprawności wykorzystują do swojej pracy jedynie około ¼ energii elektrycznej – całą resztę generują „same”, wykorzystując w tym celu specyfikę otoczenia.
Pompa, dzięki pozyskiwaniu energii ze środowiska, pozwala skutecznie walczyć z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi, zachowując przy tym bardzo wysoką wydajność. Są bezobsługowe, niezwykle trwałe i niezbyt awaryjne, dlatego też stanowią realną alternatywę dla innych sposobów ogrzewania. Do niedawna to kotły gazowe uznawano za dobry zamiennik pieców na pellet czy ekogroszek – obecnie do tej grupy dochodzi także montaż pompy ciepła, szczególnie gdy inwestor skorzysta z programu eko heat.
Warto poznać dwa terminy, które w przypadku pompy ciepła mają szczególnie duże znaczenie. Pompa pobiera energię, w tym przypadku ciepło, z powietrza, gruntu lub wody, z dolnego źródła. Oddaje ją z kolei do źródła górnego, czyli do odbiorników lub całych pomieszczeń. Poszczególne urządzenia różnią się źródłem dolnym, czyli miejscem, z którego pobierają ciepło.
Różnice występują także w samym źródle dolnym, które
Pompa to doskonałe źródło ciepła, które opisywane jest przez wiele parametrów użytkowo-technicznych. Należy do nich między innymi wydajność grzewcza, która świadczy o tym, jak wiele energii będzie w stanie przekazać do gospodarstwa domowego. Różnica wynika także z efektywności jej działania, czyli parametru znanego jako COP, który powinien być jak najwyższy, gdyż świadczy o ilości energii elektrycznej w stosunku do generowanego ciepła. Istotna jest także żywotność pompy, jak i poziom hałasu, a także wielkość – w tym możliwość instalacji na konkretnej działce. Wybierając dofinansowanie eko heat można dodatkowo obniżyć cenę jej zakupu, jak jednak obniżyć koszty eksploatacyjne? Wystarczy przemyśleć montaż instalacji fotowoltaicznej, która zapewni dostawę prądu do zasilenia urządzenia, a to, dzięki dostosowaniu mocy fotowoltaiki do jej zapotrzebowania energetycznego, może oznaczać zerowe koszty bieżące. Pompy to doskonałe źródło ciepła – zachęcamy do kontaktu z nami w celu ustalenia dalszych szczegółów, również na temat eko heat.
0 zł
Podczas planowania pompy ciepła w swoim domu warto się również zastanowić nad montażem paneli fotowoltaicznych. Sama pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii do wytworzenia ciepła, jednak do jego transformacji niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. Pobieranie tej energii z własnej produkcji znacznie redukuje wysokość rachunków za prąd. Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi zwiększy również niezależność oraz będzie w pełni ekologicznym rozwiązaniem.
Pompa ciepła działa bardzo podobnie do pieców gazowych, olejowych czy węglowych, czyli podgrzewa materiał grzewczy (czynnik) w celu wytworzenia energii grzewczej, wykorzystywanej potem do ogrzania domu. Jednak przy zastosowaniu pompy ciepła nie dochodzi do emisji zanieczyszczeń do środowiska, jak to ma miejsce podczas spalania materiałów kopalnych. Wykorzystując energie pozyskaną z powietrza, wody czy gruntu, nie wydala ona niebezpiecznych związków poza obieg, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla Twoich bliskich oraz ekologiczna dla okolicy.
W instalacji krąży medium, które przepływając przez grunt, wodę czy powietrze absorbuje z nich energię i transportuje ją do pompy ciepła. Jest to układ zamknięty, działający podobnie jak w lodówce, z tą różnicą, że lodówka pobiera zimno, które przenosi do środka, natomiast ciepło wyrzuca poza obieg. Pompa ciepła pozostawia ciepło w domu, a wyrzuca zimno.
Mechanizm działania pompy ciepła:
1. Medium pobierające energie ze źródła dolnego, czyli gruntu, wody lub powietrza, transportuje pobraną energie do parownika znajdującego się w obiegu. W parowniku zimny czynnik chłodniczy zamienia się w parę. Jest to pierwszy etap, na którym temperatura czynnika ulega podwyższeniu i transportowana dalej do obiegu.
2. Kolejny etap to sprężarka, na którą trafia czynnik już w formie pary. Dzięki sprężeniu czynnika w postaci pary, dochodzi do nagłego zwiększenia ciśnienia, przez co temperatura w obiegu znacznie wzrasta, osiągając nawet 90 stopni Celsjusza. Podgrzana para jest transportowana do kolejnego elementu jakim jest skraplacz. W wyniku kondensacji pary czynnik ulega skropleniu, a temperatura spada do 60 stopni i jest transportowana do instalacji grzewczej w domu.
3. Ostatnim etapem, jednak równie ważnym, jest zamknięcie obiegu. Wykorzystany czynnik w formie ciekłej jest transportowany do zaworu rozprężającego, gdzie jego ciśnienie drastycznie spada do 1 bara i temperatury12 stopni Celsjusza. Czynnik wraca wtedy do pierwszego wymiennika, jakim jest parownik, dzięki temu cały cykl się powtarza.
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które przekazuje energię pozyskaną ze środowiska do centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga na co dzień obsługi, a dodatkowo nie wpływa negatywnie na środowisko. Bardzo dużą popularnością cieszą się pompy ciepła typu „powietrze – woda”, które pozyskują ciepło z powietrza. To najczęściej spotykana pompa ciepła w polskich domach, ponieważ nie wymaga dużych prac konstrukcyjnych. Dodatkowo takie pompy ciepła mogą pracować nawet przy minusowych temperaturach, dzięki czemu czyni to dom niesamowicie ekologicznymi samowystarczalnym nawet zimą. Brak emisji spalin spełnia wszelkie kryteria ekologiczności, czego nie można powiedzieć o piecach węglowych, gazowych i olejowych.
Do każdego budynku pompę należy dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg istotnych czynników. Ważnym parametrem jest np. punkt biwalentny, czyli moment, kiedy moc produktowa pompy ciepła, jest niższa niż zapotrzebowanie na moc grzewczą, ze względu na znaczny spadek temperatury na zewnątrz. Zależy on od lokalizacji inwestycji i najniższej temperatury zewnętrznej, występującej wdanym regionie. W Polsce przeważnie się przyjmuje temperaturę 11 stopni Celsjusza.
W przypadku zastosowania niewystarczającej mocy pompy nie będzie ona w stanie ogrzać całej powierzchni budynku. W takim przypadku, by zrekompensować niską moc będzie działała w długich cyklach praktycznie cały czas wspomagając się źródłem szczytowym (grzałką elektryczną). Skróci to żywotność grzałki oraz znacznie zwiększy pobór prądu i koszt eksploatacji.
Z drugiej strony pompa o zbyt dużej mocy będzie droższa, co wydłuży czas jej zwrotu. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej, przewymiarowana pompa ciepła będzie pracowała podobnie do dobranej prawidłowo, gdy jednak temperatura zewnętrzna się podniesie, może zostać przekroczony zakres regulacji mocy sprężarki, co powoduje problemy w jej pracy. Dodatkowo zbyt mocna pompa będzie działa w krótkich i częstych cyklach, co skróci żywotność sprężarki i zwiększy pobór energii elektrycznej w momencie uruchamiania.
Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła rekomenduje się montować w zacienionym miejscu, najlepiej po północnej stronie budynku. Takie umiejscowienie pozwoli na prawidłowy odczyt temperatury zewnętrznej, zwłaszcza latem.
Aby osiągnąć najwyższą wydajność pompy ciepła, konieczne jest odpowiednie ocieplenie budynku materiałem izolacyjnym o optymalnej grubości.
Przykładowe wartości:
- ściany zewnętrzne, izolacja 10-15 cm;
- strop pod nieogrzewanym poddaszem 8-10 cm;
- stropodach i dach 20-30 cm;
- strop nad nieogrzewaną piwnicą lub podłogą na gruncie 5-8 mc;
- okna – co najmniej 2 szybowe.
Informacje wymagane do wniosku o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze:
1. Dokument wykazujący dochód, np.: ostatnio rozliczony PIT, nakaz płatniczy w przypadku właściciela gospodarstwa rolnego, dokument wykazujący dochód z zagranicy, zaświadczenie o średnim, miesięcznym dochodzie na członka gospodarstwa domowego w przypadku ubiegania się o poziom podwyższony.
Instrukcja pobrania PIT-u dostępna jest pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=P1wAk_nIc9k
2. Numer księgi wieczystej, akt notarialny dotyczący budynku.
3. Informacje dotyczące zamontowanych źródeł ciepła, np.: zdjęcia, tabliczka znamionowa, informacje o klasie kotła.
Skąd pozyskać zaświadczenie do poziomu podwyższonego?
W celu uzyskania zaświadczenie o średnich, miesięcznych dochodach na członka gospodarstwa domowego należy złożyć odpowiedni wniosek do jednego z organów, które posiadają uprawnienia do jego wydania. Może być to: gminny lub miejski ośrodek pomocy społecznej, gminny lub miejski ośrodek pomocy rodzinie, Urząd Miasta albo Urząd Gminy. W ciągu 7 dni roboczych urząd powinien wystawić powyższy dokument, który należy niezwłocznie przekazać do Spółki.
1. Nowa instalacja, a nie aktualizacja istniejącej. Jeśli klient ma już jedną instalację, nowa musi być podłączona pod inny licznik. Podłączenie drugiego falownika i modułów pod ten sam licznik jest traktowane jako rozbudowa instalacji i wtedy dofinansowanie nie przysługuje.
2. Moc instalacji musi mieścić się w granicach: 2-10 kW.
3. Beneficjent musi być właścicielem licznika, czyli stroną w umowie z zakładem energetycznym.
4. Umowa na fotowoltaikę musi być zawarta na tę samą osobę, co umowa na pompę ciepła.
1. Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (jako wymiana nieefektywnego źródła ciepła).
2. Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (jako wymiana nieefektywnego źródła ciepła) wraz z nową instalacją fotowoltaiczną.
3. Możliwe jest ujęcie we wniosku kosztów docieplenia, stolarki, wentylacji mechanicznej oraz audytu energetycznego, natomiast rozliczenie wniosku o wypłatę środków za te koszty leży po stronie Klienta.
W ramach programu Czyste Powietrze nie ma można wnioskować o zwrot kosztów poniesionych na samą instalację fotowoltaiczną.
Kominek należy trwale wyłączyć z użytku, zaplombować lub zaślepić, lecz nie ma konieczności jego burzenia. Takie działanie musi zostać potwierdzone odpowiednim dokumentem, który może wystawić kominiarz.
Kocioł należy zutylizować na złomowisku oraz pozyskać zaświadczenie na druku wydawanym przez złomowisko. Druk powinien być wystawiony na beneficjenta. Powinien zawierać informację o zutylizowanym źródle ciepła i adres, z którego źródła ciepła zostało zabrane oraz pieczątkę zawierającą numer NIP złomowiska.
W celu uzyskania informacji o swoim wniosku w programie Czyste Powietrze należy skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiednim dla swojego adresu zamieszkania. Jeśli wniosek został złożony przez Portal Beneficjenta, to również tam można znaleźć jego aktualny status.
Wszelkie informacje otrzymane w formie e-mail od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej należy niezwłocznie przesłać na adres czystepowietrze@polenergia-pc.pl.
Opiekun Klienta na podstawie otrzymanej wiadomości podejmie samodzielnie wszystkie wymagane kroki i w razie potrzeby skontaktuje się z Klientem.
Proces uzyskania dotacji można ująć w dziesięciu krokach:
1. Kompletowanie dokumentów przy wsparciu naszego pracownika.
2. Weryfikacja kryteriów merytorycznych co do pozyskania dofinansowania przez Opiekuna Klienta.
3. Informowanie Klienta o ewentualnej konieczności uzupełnienia braków w dokumentach, akceptacji i wysyłce wniosku.
4. Wysyłka pierwszej części wniosku do WFOŚiGW za pomocą pełnomocnictwa udzielonego pracownikowi Polenergia Fotowoltaika S.A.
5. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, ewentualne korekty, o których Klient powinien na bieżąco informować spółkę.
6. Otrzymanie z WFOŚiGW dokumentacji równoznacznej z zawarciem umowy o dofinansowanie (beneficjent powinien przekazać umowę do Spółki w formie wiadomości e-mail na adres: czystepowietrze@polenergia-pc.pl).
7. Po zrealizowaniu montażu, uregulowaniu zobowiązań finansowych, zawarciu umowy na dofinansowanie oraz zutylizowaniu nieefektywnego źródła ciepła (wraz z pozyskaniem zaświadczenia) następuje przystąpienie do złożenia wniosku o wypłatę środków.
8. Wysyłka drugiej części wniosku do WFOŚiGW przez pracownika Spółki.
9. Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku, ewentualne korekty, o których Klient powinien na bieżąco informować spółkę.
10. Wypłata środków z Programu Czyste Powietrze.