—
Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.
—
Najlepsze komponenty znanych producentów z listy Tier 1
—
Profesjonalna i kompleksowa obsługa
—
Najlepsze finansowania dostępne na rynku
Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest wskazane, a jeśli tak jak robić to prawidłowo? Fotowoltaika jest systemem bezobsługowym, który w sposób automatyczny wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Na właścicielu paneli słonecznych spoczywają jednak pewne obowiązki obejmujące konserwację instalacji OZE. Na czym ona polega? Jak czyścić panele fotowoltaiczne i dbać o nie w prawidłowy sposób? Dowiedz się już teraz!
Zadaniem realizowanym przez fotowoltaikę dla domu, firmy, fotowoltaikę dla rolnika oraz nieruchomości różnego rodzaju jest produkcja elektryczności ze Słońca. Aby móc osiągnąć ten cel i dostarczać ekologiczny prąd z odnawialnego źródła, moduły solarne absorbują promieniowanie ultrafioletowe, które zamieniają w energię, a następnie przesyłają ją do falownika, gdzie powstaje prąd zmienny nadający się do obiegu sieciowego. Kluczowym, początkowym etapem jest zatem nagrzewanie się paneli słonecznych, a ono może przebiegać efektywnie wyłącznie pod warunkiem, że ich powierzchnia jest odsłonięta i niczym nieograniczona.
Tymczasem pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, głównie atmosferycznych, na modułach fotowoltaicznych mogą pojawiać się zanieczyszczenia. Rozmaite pyły i zakurzenia, kawałki roślin, odchody ptaków, błoto pośniegowe i inne niepożądane obiekty mogą przykrywać część lub całość paneli, powodując obniżenie efektywności działania systemu OZE. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zadbać o regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, tak aby fotowoltaika mogła osiągać maksymalne uzyski energetyczne. W takim razie jak czyścić i myć panele fotowoltaiczne oraz całość instalacji fotowoltaiki dla firm, domów i innych budynków? Sprawdź, na czym polega prawidłowa konserwacja fotowoltaiki.
Mycie fotowoltaiki warto zaplanować na jesień, ponieważ właśnie w tym okresie istnieje podwyższone prawdopodobieństwo zabrudzenia paneli słonecznych liśćmi, pyłami i innymi obiektami, które mogą obniżać wydajność produkcji prądu. Niekiedy w ich usuwaniu pomaga wiatr, ale mimo to warto dokładnie przyjrzeć się powierzchni modułów i w razie potrzeby pozbyć się wszelkich ciał obcych mogących przeszkadzać w absorpcji energii z promieniowania słonecznego.
O ile wiatr może pomóc w pozbywaniu się liści i innych większych obiektów, o tyle ze śniegiem sytuacja wygląda inaczej. Jeżeli jest wilgotny i nazbierały się jego duże ilości, istnieje ryzyko, że zalegnie na panelach w taki sposób, że całkowicie uniemożliwi pozyskiwanie energii. Dlatego tak ważna jest konserwacja paneli słonecznych zimą, która obejmuje przede wszystkim usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych. Tego, jak się zabrać za pracę, dowiesz się z dalszej lektury artykułu.
Mycie, czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych jest konieczne ze względu na osiadające na nich zabrudzenia, takie jak m.in.:
Odpowiedź na powyższe pytanie jest uzależniona przede wszystkim od wielkości i lokalizacji instalacji słonecznej. O ile w przypadku modułów zamontowanych na gruncie, do których właściciel ma łatwy dostęp, konserwacja jest stosunkowo łatwa i wymaga jedynie prawidłowego użycia odpowiednio dobranych środków, o tyle czyszczenie paneli fotowoltaicznych znajdujących się na dachu sprawia znacznie więcej komplikacji. Wynika to oczywiście z trudności w dostępie do nich, co z kolei wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i szczególnej troski o bezpieczeństwo prac. W takiej sytuacji warto rozważyć powierzenie konserwacji zewnętrznej ekipie, która dysponuje niezbędnym wyposażeniem i kompetencjami w tym zakresie.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych odbywa się przy użyciu jednej z kilku metod:
Jak i czym myś panele fotowoltaiczne? Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, zabierając się za czyszczenie instalacji słonecznej:
A czego unikać podczas konserwacji i mycia paneli fotowoltaicznych? Oto ważne zasady:
Aby mycie ogniw słonecznych były skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla ich konstrukcji, za pracę należy się zabrać o wczesnych godzinach porannych lub wieczorem. W tym czasie moduły są bowiem zimne i można je bez ryzyka chłodzić wodą. Nie należy tego robić natomiast w sytuacji, gdy pozostają nagrzane, dlatego zaleca się unikanie konserwacji fotowoltaiki w ciągu dnia, kiedy słońce świeci intensywnie.
Mycie, czyszczenie i konserwacja paneli słonecznych są konieczne w celu zachowania instalacji w dobrym stanie przez długi czas i zapewnienia jej optymalnej wydajności. Dysponując odpowiednimi preparatami i narzędziami oraz pamiętając o zasadach mycia instalacji słonecznej, można przeprowadzić czynności samemu, o ile dostęp do urządzeń jest łatwy. W przeciwnym razie polecamy zlecenie prac zewnętrznym specjalistom z firmy fotowoltaicznej, którzy wykonają wszystkie wymagane czynności efektywnie i bezpiecznie.
Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo korzystną inwestycją, o którą watro dbać! Zapewnia właścicielom bezpieczeństwo energetyczne i pozwala na uniezależnienie się od rosnących cen prądu. Jej opłacalność pomaga wyliczyć kalkulator fotowoltaiczny, a liczne dofinansowania do fotowoltaiki, np. program Mój Prąd ułatwiają jej zakup.