—
Nawet 25% więcej zysku z własnej mikroinstalacji.
—
Najlepsze komponenty znanych producentów z listy Tier 1
—
Profesjonalna i kompleksowa obsługa
—
Najlepsze finansowania dostępne na rynku
W branży fotowoltaicznej, podobnie jak w każdej innej, zdarzają się przypadki nieuczciwych praktyk. Oszustwo na panele fotowoltaiczne może zniechęcić do inwestycji w odnawialne źródło energii, dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, czego unikać i jak nie stać się ofiarą oszustwa.
To, że fotowoltaika dla domu cieszy się dynamicznie rosnącym zainteresowaniem Polaków, jest faktem. Na rynku pojawiło się wiele firm oferujących sprzedaż i montaż ogniw. Niestety, im większy boom i konkurencja, tym łatwiej o oszustwo na panele fotowoltaiczne ze strony osób wykorzystujących niewiedzę, zaufanie czy potrzebę oszczędności klientów.
Jedną z oburzających historii można było poznać za sprawą programu „Interwencja” emitowanego w telewizji Polsat. Redakcja przedstawiła ofiary Tomasza D. z Warszawy. Mężczyzna reklamował się jako specjalista kompleksowo pomagający w założeniu instalacji fotowoltaicznej. Kusił potencjalnych klientów krótkim terminem realizacji oraz wszechstronną pomocą. W rzeczywistości:
Okazało się również, że oszustwo na fotowoltaikę Tomasza D. dotknęło także jego wspólnika. Dziś przestępca jest poszukiwany przez kilka prokuratur.
To przykład oszustwa na panele fotowoltaiczne polegającego na wyłudzeniu pieniędzy w formie zaliczki na poczet produktów i usług, których nie zamierza się zrealizować. Klient wie, co to jest fotowoltaika, chce zainwestować w zieloną energię, ale niestety pada ofiarą oszusta, który obiecuje kompleksową obsługę czy atrakcyjne ceny. Na szczęście w skali całej branży oszustwo na fotowoltaikę to rzadka sytuacja.
Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, inwertera (falownika), okablowania i podzespołów montażowych oraz mocujących. Praktycznie każdy z tych elementów podlega gwarancji producenta. Przykładowo, panele fotowoltaiczne wiodących marek są objęte gwarancją produktową (np. na 15 lat) i wydajności, w której znajdują się zapewnienia dotyczące spadku uzysku mocy na przestrzeni lat. Do tego dochodzą gwarancje proponowane przez firmę sprzedającą i montażową. Przed podpisaniem umowy warto zapoznać się ze szczegółami oferty. Kiedy zadziała gwarancja na panele fotowoltaiczne? Czy firma zapewnia serwis i wymianę uszkodzonych części? Po czyjej stronie leży odpowiedzialność za realizację gwarancji? To ważne pytania, na które należy sobie odpowiedzieć.
Bogata w treść strona internetowa, regularnie prowadzone konta w mediach społecznościowych, pełne dane kontaktowe, sprawdzona tożsamość pracowników, brak powtarzających się, niepokojących opinii w Internecie – to wyróżniki polecanej firmy, która oferuje fotowoltaikę. Im dłuższy staż na rynku, tym bardziej rośnie wiarygodność firmy oraz pewność, że przedsiębiorstwo działa uczciwie, a oszustwo na fotowoltaikę nie wchodzi w grę.
Pamiętaj również, aby sprawdzić, czy firma oferująca montaż instalacji posiada polisę OC związaną z wykonywanymi usługami. Fotowoltaika dla firm i domów powinna podlegać ubezpieczeniu w trakcie realizacji, dlatego warto się zorientować, czy wybrane przez Ciebie przedsiębiorstwo zadbało i o ten aspekt.
Aby uniknąć oszustwa na panele fotowoltaiczne, nie szukaj oszczędności na siłę – tym bardziej, że możliwe jest dofinansowanie do fotowoltaiki, np. w ramach programu Mój Prąd 3.0 w 2021 roku. Wybierz wiarygodną, otwartą na komunikację firmę, która może pochwalić się wieloma udanymi realizacjami, ponieważ fotowoltaika wymaga fachowego i rzetelnego podejścia. Polecane firmy to większa pewność, że unikniesz oszustwa na fotowoltaikę oraz otrzymasz kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Masz jeszcze wątpliwości, czy warto zainwestować w panele? Sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiki i przekonaj się, na jakie pieniądze w ramach oszczędności możesz liczyć.